Fasadex Zdzisław Goebel
ul. Czarnieckiego 17
05-300 Mińsk Mazowiecki
NIP: 822 128 50 11
ING: 76 1050 1894 1000 0092 9243 8240
Zapytaj nasSztukateria często kojarzy się nam z klasycznymi i bogato zdobionymi przestrzeniami. To jednak wszechstronne narzędzie dekoracyjne, które z powodzeniem możemy wykorzystać w praktycznie każdym wnętrzu, także nowoczesnym.
Sztukateria często kojarzy się nam z klasycznymi i bogato zdobionymi przestrzeniami. To jednak wszechstronne narzędzie dekoracyjne, które z powodzeniem możemy wykorzystać w praktycznie każdym wnętrzu, także nowoczesnym.
Od subtelnych listew przypodłogowych po imponujące rozety sufitowe, sztukateria oferuje nieograniczone możliwości w zakresie aranżacji przestrzeni mieszkalnych i użytkowych. W tym artykule skupimy się na tym, jak wykorzystać potencjał sztukaterii do ozdoby wnętrz.
Sztukateria do zastosowań wewnętrznych to elementy dekoracyjne wykonane z różnych materiałów, takich jak gips, poliuretan czy styropian. Wykorzystuje się je do zdobienia ścian i sufitów. Dawnej sztukateria wewnętrzna była symbolem luksusu i elegancji. Dziś jest dostępna w szerokiej gamie stylów i wzorów, co przekłada się na jej popularność w projektach aranżacyjnych.
Oprócz walorów estetycznych, sztukateria we wnętrzach może pełnić również funkcje praktyczne. Na przykład, listwy przypodłogowe chronią ściany przed uszkodzeniami i zapobiegają zbieraniu się brudu w szczelnie między ścianą a podłogą, podczas gdy gzymsy sufitowe mogą ukrywać instalacje oświetleniowe lub maskować nierówności. Odpowiednio dobrana i rozmieszczona sztukateria może również wpływać na wizualny odbiór wnętrza – sprawiać, że będzie ono wyglądało na bardziej przestronne lub przeciwnie, bardziej przytulne.
Powszechnie uważa się, że sztukateria nie jest pożądana w nowoczesnych wnętrzach. Jej zastosowanie rezerwuje się dla przestrzeni utrzymanych w stylu klasycznym. To duży błąd, ponieważ nowoczesne wnętrza bardzo zyskują dzięki odpowiednio dobranym i zaaranżowanym dekorom.
Zacznijmy od wzorów. W nowoczesnych wnętrzach doskonale sprawdzają się proste, minimalistyczne wzory. Zamiast skomplikowanych i bogato zdobionych form, wybierz subtelne listwy, które delikatnie podkreślą linię ścian lub sufitu. Listwy tego typu są dostępne w różnych rozmiarach, dzięki czemu możesz wizualnie podnieść lub opuścić sufit. Kolejnym elementem są materiały. Sztukateria wykonana z materiałów, takich jak lekki poliuretan czy styropian doskonale sprawdza się w minimalistycznych wnętrzach. Wynika to z faktu, iż materiały te pozwalają na tworzenie nowoczesnych form, które harmonizują z minimalistycznym stylem, także pod względem łatwości i dyskrecji montażu.
W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdza się kontrast. Efekt ten możesz uzyskać mocując białe, gładkie listwy na ciemnych ścianach. Takie połączenie doda przestrzeni głębi i sprawi, że pomieszczenie będzie wizualnie ciekawsze, zachowując jednocześnie swój nowoczesny styl. Alternatywą dla kontrastu jest wykończenie sztukaterii w kolorze ścian. W ten sposób uatrakcyjnisz proste i gładkie ściany, jednocześnie zachowując minimalistyczny charakter wnętrza.