FASADEX

Gzyms: Co to jest?

Dom o prostej bryle nie musi być surowy, ani monotonny. Bogaty wybór sztukaterii elewacyjnej, w tym gzymsów, pozwala na realizację szerokiego wachlarza projektów – od klasycznych, aż po nowoczesne. Czym jest gzyms? Jakie pełni funkcje? Dlaczego stanowi nieodłączny element wielu klasycznych i nowoczesnych budynków?

Dom o prostej bryle nie musi być surowy, ani monotonny. Bogaty wybór sztukaterii elewacyjnej, w tym gzymsów, pozwala na realizację szerokiego wachlarza projektów – od klasycznych, aż po nowoczesne.

Czym jest gzyms? Jakie pełni funkcje? Dlaczego stanowi nieodłączny element wielu klasycznych i nowoczesnych budynków?

Czym jest gzyms?

Gzyms najprościej można zdefiniować jako element architektoniczny, najczęściej profilowany, przyjmujący postać poziomego elementu wystającego od lica elewacji, który montuje się na ścianie zewnętrznej najczęściej na jej szczycie.

Gzymsy były znane już w architekturze starożytnej. Ich głównym zadaniem było wówczas zabezpieczanie ścian budynków przed wodą opadową. Gzymsy gotyckie charakteryzowały się specjalnym żłobionym rowkiem, który zapobiegał spływaniu wody na ścianę. Aktualnie nowoczesne technologie pozwalają na wykonywanie gzymsów w różnych wymiarach i kształtach oraz z różnych materiałów, co przekłada się na ich szerokie zastosowanie w architekturze i budownictwie.

Gzyms teraz: Jakie pełni funkcje?

Choć współcześnie sięgamy po gzymsy przede wszystkim ze względów estetycznych, ich funkcje są znacznie bardziej złożone. Odpowiednio zamontowany gzyms może mieć wpływ na ochronę elewacji i podnosić funkcjonalność budynku. Jakie funkcje pełni gzyms?

Ochrona elewacji

Gzyms często stanowi jedno z zabezpieczeń budynku przed ściekającą wodą deszczową. Działają jak bariera, ograniczając bezpośredni kontakt wody deszczowej z elewacją, co przyczynia się do zwiększenia trwałości materiałów budowlanych i pozwala zachować pierwotną estetykę elewacji przez dłuższy czas.

Podział wizualny

Współcześnie gzymsy wykorzystuje się także w celu wyznaczenia wyraźnego podziału pomiędzy piętrami budynku. Są to tzw. gzymsy pośrednie, międzykondygnacyjne. Ich zastosowanie poprawia proporcje konstrukcji oraz wizualnie zmniejsza wysokość budynku, co może być istotnym atutem w przypadku obiektów wznoszonych w bezpośrednim sąsiedztwie niskiej zabudowy.

Funkcja estetyczna

W dzisiejszych czasach architekci wykorzystują gzymsy elewacyjne przede wszystkim w celach dekoracyjnych. Różnorodne kształty i designy gzymsów pozwalają na stworzenie wyjątkowych brył, które zaskakują wyrafinowanym stylem i estetyką wykonania. Zastosowanie gzymsu pozwala na podkreślenie indywidualnego charakteru projektu domu, a nierzadko – w przypadku modernizacji obiektów już istniejących – jego całkowitą zmianę.  

Czym powinny się cechować dobre gzymsy elewacyjne?

Gzymsy wybiera się przede wszystkim ze względu na ich estetykę. Nowoczesne technologie pozwalają na wykonywanie oryginalnych wzorów, które można dopasować do różnych stylów architektonicznych. Dzięki temu gzymsy sprawdzają się nie tylko w obiektach utrzymanych w stylu klasycznym, ale również w przypadku projektów nowoczesnych i projektów modernizacji elewacji.

Nie należy jednak zapominać, że gzymsy pełnią również funkcję ochronną. Wybierając odpowiedni produkt, należy więc zwrócić uwagę na to, z czego jest wykonany. Wysokiej jakości gzyms powinien wyróżniać się odpowiednią trwałością, wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i wysoką odpornością na wilgoć oraz promienie UV.

Inwestorów zainteresowanych wyborem gzymsów zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z ofertą sztukaterii elewacyjnej firmy Fasadex. Marka oferuje gotowe wzory, ale jest także otwarta na indywidualne wymagania klienta, a doświadczeni pracownicy są gotowi wykonać unikalne gzymsy dostosowane do architektury i stylistyki danego budynku.

Powrót do listy
© 2024 FASADEX. Wszelkie prawa zastrzezone. Budowa stron internetowych
Do góry